ŚWIĘTO NARODOWE KRÓLESTWA NIDERLANDÓW

Zarząd Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Niderlandzkiej i Fundacji „Dom Holenderski” 

przekazują najlepsze życzenia

obywatelom Królestwa Niderlandów, jego władzom i Królowi wraz z Rodziną. 

Niech trwa pokój i pomyślność Waszego kraju, rozwija się gospodarka, wzmacniają więzi społeczne i przyjazna wspólnota cywilizacji z naturą.
Szczęścia i miłości w Waszych rodzinach, w relacjach z bliskimi i we wszelkich innych układach życiowych!

 

Obok Dnia Króla (27.04.), dwa dni w maju stanowią dla Królestwa Niderlandów wielkie święto narodowe. Są to 4 maja - Dodenherdenking (Dzień Pamięci Narodowej) i 5 maja Bevrijdingsdag (Dzień Wyzwolenia).

4 maja Holendrzy masowo oddają hołd wszystkim swoim poległym, nie tylko podczas II wojny światowej. 5 maja wyrażają radość z wyzwolenia kraju w 1945 r.

Dodatkowo rok 2018 ogłoszono w Holandii jako „Jaar van Verzet” (Rok Oporu), poświęcony pamięci ruchu oporu podczas wojny, ale także inspiracjom dla współczesnych wynikających z postawy przeciwstawiania się złu, walki o wolność, odwagi.

Świętowanie przebiega nie tylko pod znakiem centralnych obchodów w Amsterdamie z udziałem pary królewskiej i premiera, bowiem w całym kraju są organizowane lokalne uroczystości. W każdej gminie działają komitety obchodów dni  4 i 5 maja, a co najważniejsze - włącza się do nich spontanicznie wielu mieszkańców, organizacje społeczne, ważne osobistości życia kulturalnego, zawodowego, związków i kół.

Królestwo Niderlandów żyje tymi wydarzeniami.

Więcej i bardziej szczegółowo o Narodowym Święcie Królestwa Niderlandów można przeczytać pod tym linkiem:

https://polonia.nl/2018/05/04/holendrzy-dodenherdenking-bevrijdingsdag/