DZIEŃ KRÓLA WILLEMA ALEKSANDRA

IMG_4320JPG  W DNIU KRÓLA, składamy spóźnione ale bardzo serdeczne, życzenia zdrowia, pomyślności i wszelkiego dobra - dla Króla Willema-Alexandra, jego bliskich i całego narodu Królestwa Niderlandów.
Jesteśmy przekonani, że tak jak do tej pory, obywatele, władze i rodzina królewska tego pięknego państwa, odgrywać będą na świecie i w Unii Europejskiej swoją pozytywną rolę, występując na rzecz pokoju, tolerancji, demokracji i ochrony środowiska.

 Zarząd TPPN i członkowie organizacji

Po raz pierwszy Koninginnedag obchodzono w Królestwie Niderlandów w dniu 31 sierpnia 1891 roku. Powszechne radowanie się tym dniem i świętowanie rozpoczęło się w 1902 r. Ówczesna królowa Wilhelmina wyzdrowiała po ciężkiej chorobie i z tego powodu – ludzie wyszli świętować na ulice.

Po ślubie w 1937 r. kolejna holenderska królowa, Juliana zaczęła przyjmować kwiaty w dniu swoich urodzin, czyli 30 kwietnia. Wstąpiwszy na tron w 1948 roku, Juliana oficjalnie ogłosiła 30 kwietnia - Dniem Królowej. Kolejna królowa, Beatrix podtrzymała tę tradycję, mimo że urodziła się w styczniu.

30 kwietnia 2013 r. koronowany został pierwszy od lat męski potomek rodziny królewskiej, syn Beatrix, Wilhelm-Aleksander.

Król urodził się 27 kwietnia 1967 roku, nastąpiła w związku z tym niewielka zmiana. Wielkie święto na ulicach Królestwa Niderlandów obchodzi się teraz 27 kwietnia.