Wystawa rysunku niderlandzkiego w Muzeum Narodowym w Warszawie

W dniu 18 maja br. w Muzeum Narodowym w Warszawie otwarta została wystawa pt.: “W warsztacie niderlandzkiego mistrza. Holenderskie i flamandzkie rysunki z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie”.

To pierwsza tak szeroka prezentacja holenderskich i flamandzkich rysunków z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Ze względu na wrażliwość podłoży i technik wymagają one szczególnej ochrony. Przechowywano je dotychczas w najlepszych dla nich warunkach, w Gabinecie Rycin i Rysunków.

Na wystawie zostały pokazane dzieła powstałe na przestrzeni trzystu lat – poczynając od najstarszego z przełomu XV i XVI wieku, do najmłodszego – z początku wieku XIX. Wśród wystawianych dzieł znajdą się m.in. szkice Pietera (I) Coecke van Aelsta, Maertena de Vosa, Lodewijka Toeputa, Jacquesa (II) de Gheyna, Pietera (II) Stevensa, Petera Paula Rubensa, Theodoora van Thuldena, Jana van Noordta czy Ferdinanda Bola.

Część ekspozycji została poświęcona podrysowaniom – rysunkom przygotowawczym wykonanym przez artystów bezpośrednio na zagruntowanej desce lub płótnie obrazu, które w procesie malowania znikały pod kolejnymi warstwami farb. Specjalnie na potrzeby wystawy – metodą fotografii w podczerwieni – zostały przebadane XVI-wieczne obrazy niderlandzkie.

Zamknięcie wystawy zaplanowano na 20 sierpnia 2017 r. 

http://www.mnw.art.pl/wystawy/w-warsztacie-niderlandzkiego-mistrza-brholenderskie-i-flamandzkie-rysu...