GOŚCIE W "DOMU HOLENDERSKIM"

Zainteresowanie warszawskim modernizmem ...

27 maja 2019 r. gościliśmy w "Domu Holenderskim" Pana Grzegorza PIĄTKA i Panią Camille LENGLOIS. Oglądali wnętrza naszej siedziby i podziwiali stan zachowanych elementów wystroju, rozkład pomieszczeń, zewnętrzny wygląd budynku. Wysłuchali historii organizacji, prowadzących w "Domu Holenderskim" swoją statutową działalność, czyli Fundacji "DH" i Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Niderlandzkiej. Tę wiedzę przekazał Prezes TPPN a jednocześnie Przewodniczący Zarządu Fundacji, prof. Ryszard Żelichowski. Tadeusz Bienias, architekt, zapoznał gości z losami Willi Lacherta oraz oprowadził ich po piętrach, wskazując na istotne i wartościowe tego budynku, jako przykładu architektury modernistycznej z początku XX wieku..

Mamy nadzieję na kontynuację tego miłego spotkania, może nawet w Centrum Pompidou w Paryżu, które reprezentowała Camille, jako attaché konserwatorski w dziale architektury Mnam-Cci (Narodowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej - Centrum Twórczości Przemysłowej). Ta młoda absolwentka Uniwersytetu Paris 1 Panthéon-Sorbonne rozwija obecnie kilka różnorodnych projektów. „Równolegle do tej europejskiej eksploracji pracuję nad multidyscyplinarnym projektem wystawienniczym, który integruje modele architektoniczne, ale także rysunki i instalacje wideo artystów z różnych pokoleń” - mówi Camille, która ma nadzieję ewoluować w kierunku stanowiska kuratora dziedzictwa.
Więcej o zainteresowaniach i aktywności Pani Langlois (w języku francuskim) -
https://www.pantheonsorbonne.fr/lesorbonnaute/article/article/camille-lenglois-attachee-de-conservat...

Grzegorz Piątek, który przyprowadził Camille do "Domu Holenderskiego" jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (2006), a ponadto - krytykiem architektury, badaczem dziejów Warszawy, kuratorem danych warszawskich, publicystą. Autorem biografii Stefana Starzyńskiego (2016), współautorem innych publikacji poświęconych Warszawie, m.in. Ilustrowanego atlasu architektury Saskiej Kępy (2012), AR/PS. Opublikował także "Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku" (z Jarosławem Trybusiem i Marcinem Kwietowiczem, 2013). Obecnie stały felietonista „Gazety Stołecznej” i „Esquire”. Od 2019 członek Zespołu Nazewnictwa Miejskiego w Urzędzie m.st. Warszawy.

Dane zaczerpnięte ze strony: https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzegorz_Piątek


GOŚCIE Z WROCŁAWIA ZWIEDZILI "DOM HOLENDERSKI"

bbc890470d3f40679c95e369678af508jpg  W dniu 17 marca 2018 r. gościliśmy w budynku "Dom Holenderski" przy ul. Katowickiej 9  

liczną grupę osób, zainteresowanych architekturą modernizmu, w tym właśnie naszym "DH". Organizatorem wycieczki z Wrocławia i okolic było Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Przewodnikiem po Warszawie była Katarzyna Uchowicz z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, kuratorka wystawy "Awers/rewers. Architekt Bohdan Lachert" prezentowanej w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Zgodnie z programem, grupa pojawiła się w "Domu Holenderskim" ok. godz. 12. Gości przyjął mgr inż. TADEUSZ BIENIAS (członek Zarządu Fundacji "DH") . Jak napisano w części informacyjnej programu:

"(..) zwiedzanie domu własnego Bohdana Lacherta przy ulicy Katowickiej 9 – zrealizowanego w 1928 roku, jednego z pierwszych awangardowych budynków na terenie Warszawy. Stanowił on autorską interpretację pięciu zasad nowoczesnej architektury Le Corbusiera i do dzisiaj jest przywoływany w opracowaniach poświęconych architekturze modernizmu. Po wizycie w domu architekta  przewodniczka zabierała grupę  na wycieczkę po Saskiej Kępie śladami Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy.".

Refleksje z tej wizyty można znaleźć również na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/146883302655023/permalink/151597018850318/

http://www.propertydesign.pl/dossier/132/wycieczka_po_warszawie_sladami_bohdana_lacherta_i_jozefa_sz...


SZWAJCARSCY ARCHITEKCI Z WIZYTĄ W "DOMU HOLENDERSKIM"

30 września 2017 r. nasz zabytkowy „Dom Holenderski” gościł 30-osobową grupę architektów ze Szwajcarii. Wizyta była dużo wcześniej anonsowana, zaplanowana i dobrze zorganizowana. Szwajcarzy byli zainteresowani modernizmem w architekturze Warszawy, a „Dom Holenderski” stanowił ważny element na trasie ich zwiedzania. Przygotowaniem całej wizyty, w tym punktu programu „Dom Holenderski” była Grupa projektowa CENTRALA. Jako platformę wspólnych poszukiwań architektów, designerów i artystów, Grupę założyli w 2001 roku Krzysztof Banaszewski, Małgorzata Kuciewicz, Jan Strumiłło oraz Jakub Szczęsny. W roku 2010 dołączył do CENTRALI Simone De Iacobis. Ze strony tej instytucji https://www.centrala.net.pl/  : “CENTRALA funkcjonuje w formie biur projektowych i pracowni autorskich jej członków-założycieli. Wiele inicjatyw CENTRALI to udana próba wywołania dyskusji społecznej na temat ochrony i rewitalizacji dziedzictwa awangardy modernistycznej. Akcje i publikacje CENTRALI służą pobudzeniu refleksji nad przestrzenią miast oraz wzmacniają wizerunek Warszawy jako miasta anegdoty i eksperymentu.”.

 Szwajcarów w „Domu Holenderskim” przyjął arch. Tadeusz BIENIAS, członek Zarządu Fundacji. Przygotował dla nich pokaz historycznych zdjęć naszego budynku, zaprojektowanego w pracowni Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy. Bardzo się im to podobało. Powiedział też o historii domu, jego funkcjach oraz o tym, co obecnie dzieje się w pomieszczeniach tego zabytku. Czyli o Fundacji „Dom Holenderski” oraz o Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Niderlandzkiej (TPPN), bowiem obie organizacje pozarządowe są ze sobą ściśle powiązane zadaniami statutowymi i nie mogłyby istnieć bez „Domu Holenderskiego”.

Oczywiście pokazał im budynek wewnątrz i na zewnątrz, wskazując na specyficzne detale architektoniczne jak: spiralne schody prowadzące na dach (typowe dla tzw. architektury okrętowej), kominek obramowany kafelkami z Delft, duże okna na całą wysokość głównego pokoju, patio z kolumienkami, klatkę schodową prowadzącą na „mostek kapitański”, prostokątną wannę w łazience, ubikację na parterze tak małą, że można w niej tylko stać … i inne ciekawostki.

„Dom Holenderski” co trzeba wciąż podkreślać, to wspaniały dar profesora Manfreda Lachsa  (sędziego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości Hadze, w latach 1967–1993 i przez 3 lata przewodniczącego MTS) dla Fundacji “Dom Holenderski” (i TPPN). Obie organizacje troszczą się o ten dar na miarę swoich skromnych możliwości finansowych, przeznaczając na utrzymanie i konserwację budynku większość środków, jakie przynoszą organizowane tu kursy języka niderlandzkiego dla zainteresowanych dorosłych.

A do “Domu Holenderskiego” ciągną co roku liczne grupy warszawiaków, a także studenci Wydziałów Architektury wyższych uczelni, artyści i filmowcy.


Warto sięgnąć po ciekawą pozycję książkową: Beata Chomątowska. "Lachert i Szanajca. Architekci awangardy". Wyd. Czarne. Wołowiec 2014.  


Tekst: Hanna Żelichowska, 02.10.2017