KSIĄŻKI

W dniu 4 grudnia 2017 r. otrzymaliśmy z Archiwum Państwowego (AP) we Wrocławiu cenną przesyłkę. Chodzi o książkę dra Bartosza Grygorcewicza pt.: "Marianna Orańska - obraz życia i działalności w dokumentach archiwalnych", wydaną właśnie przez AP we Wrocławiu.  

 Publikacja jest zaprojektowana z rozmachem: piękne liternictwo rozdziałów, papier kredowy, format A4, kolorowe i czarno-białe fotografie i bogactwo nowej wiedzy, wydobytej z archiwaliów.

publikacja_oranska_okladkajpg


 Jak we wprowadzeniu napisał dr  Janusz Gołaszewski, Dyrektor AP: "Bartosz Grygorcewicz, historyk a zarazem archiwista (...), będąc pracownikiem Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim, ma wręcz nieograniczone możliwości badania źródeł archiwalnych, a więc materiałów oryginalnych, nieprzetworzonych". Co w pełni wykorzystał.

 Dopiszę jeszcze jeden cytat z pierwszej strony tej książki: "Tytułowa postać publikacji - Marianna Orańska, jak nikt inny spełnia wszystkie kryteria pozytywnego bohatera, a jej życiorys mógłby stać się kanwą hollywoodzkiej superprodukcji"

 Uroczysta prezentacja tej książki miała miejsce w Kamieńcu Ząbkowickim, w październiku 2015 r., we wspaniałej ówcześnie rezydencji magnackiej, zaprojektowanej przez najlepszych architektów niemieckich. Pałac, po odrestaurowaniu, nadal jest perłą wśród zabytków Dolnego Śląska.
http://www.ap.wroc.pl/aktualnosci/nowa-publikacja-o-zyciu-i-dzialalnosci-marianny-oranskiej
 Publikację tę, na moją prośbę skierowaną do AP we Wrocławiu, TPPN otrzymało bezpłatnie. Dziękujemy!

   Na rynku czytelniczym znajdują się dwie fundamentalne prace naukowe pod tytułem: „Stosunki polsko-holenderskie w Europie powersalskiej” oraz „Stosunki polsko-holenderskie w Europie pojałtańskiej”.

  Pierwsza praca dotyczy lat 1918-1945 i omawia okres od nawiązania stosunków dyplomatycznych przez rząd II Rzeczypospolitej do zakończenia II wojny światowej oraz uznania przez Królestwo Holandii komunistycznego rządu w Warszawie. Druga praca analizuje szczegółowo okres od 1945 do 1981 roku, w tym związki pomiędzy nową władzą w Polsce a kolejnymi demokratycznymi rządami Holandii, do czasu narodzin niezależnego ruchu związkowego „Solidarność” i stanu wojennego. Książki są bogato ilustrowane.

  Wymienione wyżej 2 książki zamówić można w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, 

http://www.isppan.waw.pl/ksiegarnia/polsko_holenderskie_pojaltanskie.htm
http://www.isppan.waw.pl/ksiegarnia/stosunki_polsko-holenderskie.htm

  Autorem obu pozycji jest profesor Ryszard Żelichowski, pracownik naukowy Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, od wielu lat zajmujący się tą tematyką.

  Profesor Ryszard Żelichowski jest założycielem i prezesem dwóch organizacji działających w Polsce na rzecz zbliżenia pomiędzy Polską i Niderlandami,  tj. Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Niderlandzkiej (TPPN) i Fundacji „Dom Holenderski” (współzałożonej z profesorem Manfredem Lachsem, wielkim polskim prawnikiem, sędzią i przewodniczącym Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze; prof. Lachs  niestety już nie żyje - zmarł w 1993 r.). 

 

  W 2014 roku profesor Żelichowski (wraz z profesorem Wojciechem Materskim)  opracował Album ze zdjęciami znakomitego holenderskiego fotografika, Willema van de Polla, pod wspólnym tytułem „Zwyczajny 1934”

  W dwujęzycznym, polsko-angielskim Albumie znalazło się prawie 200, zupełnie nieznanych fotografii, wykonanych w Polsce 1934 roku.  

  Album towarzyszył wystawie  przygotowanej przez Dom Spotkań z Historią w Warszawie, przy merytorycznym udziale prof. R. Żelichowskiego.  O wystawie pisała prasa, było to wielkie wydarzenie kulturalne w stolicy.  

  Album – „Zwyczajny 1934. Polska na zdjęciach Willema van de Polla” – otrzymał od Autora król Willem-Alexander podczas swojej pierwszej wizyty zagranicznej, na którą wybrał Polskę, w czerwcu 2014 roku.

  Album „Zwyczajny 1934. Polska na zdjęciach Willema van de Polla” nabyć można w księgarni Domu Spotkań z Historią w Warszawie, 

http://dsh.waw.pl/8-zwyczajny-1934-polska-na-zdjeciach-willema-van-de-polla,dfcpl

 


 

KSIĄŻECZKA DLA DZIEWCZYNEK I CHŁOPCÓW W WIEKU 5+ dla wszystkich małych i dużych wielbicieli mody!

300_0_productgfx_ccbf7a4f29ec979e1632b57800adc9b6jpg

Tytuł: COCO I JEJ MAŁA CZARNA SUKIENKA
         Ilustracje i tekst: Annemarie Van HAERINGEN   
Tłumaczenie z jęz. niderlandzkiego: Agnieszka BIENIAS

Oprawa: twarda; Format: 24 x 28,5 cm ; Liczba stron: 40 ; PREMIERA: 25 września 2017

Obrazkowa książka dla dzieci przedstawiająca ikonę hstorii mody, Coco Chanel, od czasów jej dzieciństwa do wielkiej kariery. “Pośpiesz się, pójdziesz spać dopiero, gdy wszystkie wykroje będą gotowe“ woła siostra przełożona. Mała Coco dorastała w sierocińcu i od zawsze musiała ciężko pracować, zarabiając na życie szyciem i haftowaniem." Kiedy dorosła, postanowiła, że już nigdy nie będzie biedna. Dzięki bogatym znajomym znalazła klientki. Ubrała je w spodnie, małą czarną, sznur pereł, uwolniła z gorsetów – jej styl, tak jak jej dzieciństwo, był prosty i skromny. Mimo tej prostoty stała się symbolem luksusu. Eleganckiego luksusu.


Autorka, Annemarie van Haeringen, jest jedną z najbardziej znanych holenderskich twórczyń dla dzieci. Uczyła się rzemiosła, a potem studiowała ilustrację w Akademii Rietvelda. Rozpoczęła karierę w 1983. Od tego czasu wymyśla i ilustruje książki, tworzy także filmy animowane na podstawie książek innych autorów. W jej stylu – duże obrazy, spokojne ruchy pędzla, figlarne rysunki prostą kreską, jasne kolory – krytycy doszukują się wpływów Henri Matisse’a.

Źródło: https://www.muchomor.pl/pl/p/Coco-i-jej-mala-czarna-sukienka/210FILMY

FILM "TWÓJ VINCENT"
  

"Twój Vincent" Doroty Kobieli i Hugh Welchmana został nakręcony jak film aktorski z wykorzystaniem scenografii i green boxa. Dopiero podczas postprodukcji materiału malarze przenosili obraz klatka po klatce na… płótna, które później zostały animowane. Namalowanie w ten sposób sekundy filmu trwało nawet tydzień. 

W polskiej wersji językowej głosów bohaterom filmu użyczają m.in.: Jerzy Stuhr, Danuta Stenka, Robert Więckiewicz, Zofia Wichłacz, Maciej Stuhr i Olga Frycz.

Film „Twój Vincent” jest jak najcenniejsze dzieło sztuki. Oglądanie go w kinie, to jak wizyta w najbardziej prestiżowej galerii sztuki na świecie ze wszystkimi dziełami Vincenta Van Gogha, na wyłączność tylko dla ciebie. To ewenement na skalę światową i pewnik do tegorocznych Oscarów w kategorii pełnometrażowego filmu animowanego. A pomysł na to dzieło narodził się w Polsce! Realizacja trwała 7 lat!
Film, który jest biografią Vincenta van Gogha, przywołuje na ekran jego malarstwo, ale jednocześnie opowiada o życiu artysty, pełnym pasji, ale też dramatów, oraz o jego tajemniczej śmierci. Każda z 65 000 klatek została ręcznie namalowana na podobraziach malarskich w technice olejnej. W projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy przyjechali do studiów filmowych w Polsce i w Grecji, aby zrealizować to niezwykłe zadanie.
„Twój Vincent” został nakręcony najpierw jako typowy film aktorski, a następnie każda klatka została ręcznie przemalowana. Efekt końcowy to połączenie gry aktorskiej i kunsztu malarskiego animatorów, którzy wszystkie postacie odtworzyli za pomocą farby olejnej.".

imagesjpeg

http://film.onet.pl/recenzje/twoj-vincent-imponujacy-hold-dla-van-gogha-recenzja/wvyce2